Nowy rok to nowe projekty

Nowy rok to nowe projekty

Zakup domu to początek nowego etapu w życiu. Choć wiąże się z ogromnymi emocjami, to wymaga racjonalnego i świadomego podejścia. Zostając właścicielem domu, odpowiadasz za wszelkie kwestie prawne, sprawy administracyjne i problemy techniczne dotyczące nieruchomości. Jednocześnie masz prywatny kawałek ziemi, spokój i swobodę decydowania o swojej własności.

Jakie działki masz do wyboru? Jak efektywnie przeszukiwać oferty? Z jakiego rynku lepiej zakupić dom? Jak sprawdzić stan techniczny nieruchomości? Jak wygląda procedura kredytowa przy zakupie domu? Oto kompendium wiedzy na temat zakupu domu - sprawdź!

Forma prawna domu i działki

Istotną kwestią podczas zakupu nieruchomości jest jej stan prawny, a więc wszelkie prawa i obowiązki z nią związane. Podstawowym źródłem wiedzy na temat aktualnego stanu prawnego nieruchomości, właścicieli czy roszczeń na niej ciążących jest księga wieczysta.

W dziale I zamieszczony jest dokładny opis nieruchomości: lokalizacja, powierzchnia, numery działek, spis pomieszczeń.

W dziale II znajdują się informacje dotyczące aktualnego właściciela nieruchomości.

Dział III mówi o prawach osób trzecich ciążących na nieruchomości, a IV o obciążeniu hipotecznym.

Wzmianki w księdze wieczystej – dlaczego są ważne?

Przeglądając treść księgi wieczystej domu i działki, nie powinno się bagatelizować znaczenia wzmianek. Z nich bowiem można się dowiedzieć, jakie wnioski o dokonanie zmian w kw wpłynęły do sądu wieczystoksięgowego, a nie zostały jeszcze wprowadzone bądź oddalone.

Co takie wzmianki oznaczają dla nabywcy nieruchomości?

  • W dziale, w którym pojawia się wzmianka może nastąpić istotna zmiana, bowiem wpłynął wniosek, ale nie został jeszcze rozpatrzony.

  • Księga wieczysta w danym momencie może zawierać nieaktualne dane – odmienne z rzeczywistym stanem prawnym księgi.

Rodzaje działek

 

fot. Zielony zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

 

Decydując się na zakup domu, warto pamiętać o sprawdzeniu rodzaju działki, na której jest postawiony, a także działek okolicznych. Nie każda inwestycja może być zrealizowana na danym gruncie, dlatego powinno się to dokładnie zweryfikować, analizując miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Trzeba się mu wnikliwie przyjrzeć także pod kątem tego, na jakie cele przeznaczone są działki sąsiadujące. Może się okazać, że kilkaset metrów za domem, na działce przemysłowej za dwa lata powstanie fabryka czy magazyny logistyczne.

Wyróżnia się sześć podstawowych rodzajów działek gruntowych: leśne, siedliskowe, inwestycyjne, rekreacyjne, rolne i budowlane. Nie wszystkie grunty może kupić każdy i nie na każdym może stać budynek mieszkalny.

Jak wygląda klasyfikacja działek gruntowych i jakie jest ich przeznaczenie?

Dokładne zastosowanie działek oraz wykaz możliwych inwestycji i wymagań do ich zrealizowania określa Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa.