Jakie są rodzaje influenserów?Prawdopodobnie masz wiedzę na temat tego kim są influenserzy, ale czy wiesz jakie są rodzaje influenserów?


W obecnych czasach każdy już chyba zetknął się z pojęciem „influenser". Choć wielu z nas intuicyjnie potrafi określić kim jest influenser, niektórzy wciąż nie do końca rozumieją czym się taka osoba zajmuje i z czego żyje. Spotkałem ludzi, którzy utożsamiają influensera z celebrytą, uważając, że jedni i drudzy nie robią nic. Uznałem za sensowne aby zdefiniować kim jest influenser i jaką odgrywa rolę.


Kim jest influenser?

Słowo Influencer pochodzi od angielskiego influence, co oznacza wywierać na kogoś wpływ. Rzeczywiście, influenserzy to osoby, które mogą wpływać na innych, ponieważ swoją postawą, światopoglądem, sposobem w jaki prezentują się światu, inspirują swoich obserwatorów, dając bodziec do podążania ich śladem.


Jak zarabiają influenserzy?

Skoro influenserzy powodują, że inni chcą ich naśladować, to oznacza, że mają dużą siłę oddziaływania na ludzi i stają się atrakcyjnym wyborem dla firm chcących przekonać klientów do zakupu właśnie ich produktów. I tu właśnie pojawia się odpowiedź na pytanie z czego żyją.


O tym jakie są możliwości zarabiania na byciu influenserem, napiszę w osobnym artykule.


Jak influenserzy zyskują popularność?

Najczęściej influenserzy specjalizują się w jakiejś dziedzinie (np. moda, samochody, zegarki itp.) i prowadzą własne blogi, na których publikują artykuły dotyczące swojej ulubionej sfery. Szeroko udzielają się również w kanałach społecznościowych, głównie na instagramie, facebooku, youtube'ie, twitterze i innych. Często publikują swoje artykuły na cudzych blogach i magazynach internetowych, takich jak np. Luxury Boutique Magazine, o którym pisaliśmy tutaj. Niektórzy stają się tak popularni, że rzeczywiście uzyskują status celebryty, pokazują się „na ściankach", są zapraszani na eventy i do telewizji.Rodzaje influenserów

Influenser influenserowi nie równy. Profil instagramowy jednych obserwuje 2000 osób, innych kilkaset tysięcy albo nawet kilkadziesiąt milionów. Taki wynik to z pewnością marzenie każdego z nich. Kiedy w tekście będę podawać ilości obserwujących, dotyczyć to będzie instagrama i października 2021 roku.


Możemy wyróżnić kilka rodzajów influenserów:


 • nanoinfluenserzy

 • mikroinfluenserzy

 • makroinfluenserzy

 • megainfluenserzy


 • Nanoinfluenserzy

Kim jest nanoinfluenser? To stosunkowo nowa kategoria, wyodrębniona kiedy okazało się, że mając nawet bardzo małą liczbę fanów, można być atrakcyjnym "celem" dla firm, chcących promować swoje produkty lub usługi. Tutaj bowiem nie liczy się tak bardzo ilość followersów, ile siła wpływu na swoją nawet niewielką społeczność. Możemy tutaj mówić o leaderach lokalnej społeczności. Kim może może być nanoinfluenser? To może być dyrektor lokalnej organizacji, szkoły, proboszcz, lokalny lider polityczny.


 • Mikroinfluenserzy

Aby zostać mikroinluencerem, możesz mieć już od 500 do mniej więcej 100 000 obserwujących w mediach społecznościow


ych. Jednak sama cyfra to nie wszystko, musisz mieć silną relację ze swoimi obserwującymi, z kierunkiem, z którym obserwujący się identyfikują. Mając już kilkuset tzw. followersów, możesz wywierać wpływ. Wszystko zależy od tego jak prowadzisz swoje kanały w mediach społecznościowych.

Ponieważ microinfluencerzy nie mają tylu obserwujących, co ich bardziej popularni koledzy, będą przyciągać mniejsze firmy z mniejszymi budżetami, które docenią ich zazwyczaj bliższe relacje z fanami. Cóż, od czegoś trzeba zacząć.


 • Makroinfluenserzy

Makroinfluencer ma co najmniej 100 000 obserwujących, a czasem liczba obserwujących fanów sięga 1 000 000. Często są to osoby znane nie tylko z mediów społecznościowych, ale np. zyskali już wcześniej popularność wykonując swój zawód. Mogą to być gwiazdy popu, piłkarze, gwiazdy sportu lub fotomodelki. Niektóre znane są z telewizji. Często mają obserwujących o różnych zainteresowaniach i rzadko mają jakąś specjalną niszę, na którą nakierowują swój przekaz. Makroinfluenserzy mają większą sieć obserwujących, oczywiste jest zatem, że współpraca z nimi kosztuje znacznie więcej. Wadą współpracy z tą grupą może być bardzo zróżnicowana społeczność obserwujących, co powoduje, że dotarcie do określonej grupy docelowej może być dość trudne.


Przykłady makroinfluenserów:

 • Grzegorz Krychowiak - 670 tys. obserwujących

 • Marcin Prokop - ponad 600 tys. obserwujących

 • Lara Gessler - ponad 200 tys. obesrwujących

 • Justyna Steczkowska - 150 tys. obserwujących


Megainfluenserzy


Ci ludzie mają ponad milion obserwujących. Najczęściej zarabiają już bardzo duże pieniądze wykonując swój zawód, są znani i podziwiani w wielu częściach świata. Mogą to być aktorzy (Leonardo DiCaprio ), muzycy (Justin Beiber), piłkarze (Zlatan Ibrahimowc) czy fotomodelki (Kate Moss). Megainfluenserzy mogą być kontrowersyjni, mają swoich zagorzałych wielbicieli, ale też zajadłych krytyków. Tak czy inaczej wzbudzają duże zainteresowanie, a to jest w tym przypadku najbardziej istotne. Współpraca z megainfluencerem jest bardzo kosztowna i ze względu na bardzo szerokie grono obserwujących, niekoniecznie trafia do odpowiedniej grupy docelowej.


Przykłady megainfluenserów:

 • Cristiano Ronaldo - ponad 350 mln obserwujących

 • Beyonce - ponad 200 mln obserwujących

 • Kevin Hart - ponad 120 mln obserwujących

 • Lenardo Dicaprio - ponad 50 mln obserwujący na Instagramie

 • Robert Lewandowski - ponad 20 mln obserwujących


Podsumowanie

Opinie na temat influenserów są bardzo zróżnicowane. Często wśród osób starszych panuje przekonanie, że to osoby, które nie pracują i nie zarabiają. Wśród osób młodych natomiast, zdarza się, że obraz influensera jest mocno wyidealizowany. Jawi się młodym ludziom jako osoba wykonująca zawód marzeń i zarabiająca na tym ogromne pieniądze. A prawda jak to zwykle leży pośrodku. Aby zarabiać na byciu influenserem trzeba osiągnąć sukces w swojej dziedzinie lub dużo pracować aby zbudować zaufanie dużej grupy ludzi. W oby przypadkach konieczne jest posiadanie wyrazistej osobowości, sprecyzowanych poglądów, lub znać się bardzo dobrze na swojej wybranej dziedzinie.


Jeśli marzysz o byciu influenserem, Twoja droga może przechodzić przez wszystkie te etapy:


 • nanoinfluenserzy

 • mikroinfluenserzy

 • makroinfluenserzy

 • megainfluenserzy


Więcej o tym jak zarabiać na byciu influenserem oraz jak współpracować z influenserami, zwłaszcza z punktu widzenia marek luksusowych, napiszę w kolejnych artykułach.


Materiał powstał we współpracy z internetowym magazynem o luksusowym stylu życia Luxury Boutique - luxuryboutiquemagazine.pl

en: luxuryboutiquemagazine.com