Jak działamy

Aktualizacja: sty 10

zisiaj o 20:00 poprowadzę live, na którym omówię temat maksymalnie uproszczonego inwestowania poprzez ETF-y z wykorzystaniem usług tzw. robo-doradcy.

Pracujesz, zarabiasz, wydajesz, ale również co nieco odkładasz. Na początku tej drogi wszystko wydaje się proste. “Najpierw odłożyć zaskórniaki a potem zbudować solidną poduszkę finansową…”.

Czasami budowę poduszki komplikują dodatkowe “operacje po drodze”: wkład własny na nowe mieszkanie, kredyt hipoteczny i jego systematyczne nadpłacanie. Ale prędzej czy później każda osoba, która pilnuje kosztów i jednocześnie dba o wzrost zarobków, dociera do momentu, w którym pojawia się jedno kluczowe i bardzo trudne pytanie:

“To co ja mam teraz zrobić z nadwyżkami finansowymi?”

  • Lokata w banku? No może kiedyś tak, ale teraz to już nie żartujmy.

  • Obligacje skarbowe? No, ale gdzie potencjał na sensowne zyski?

  • Nieruchomości? Oj tu potrzebne i wiedza i kapitał, a błędy mogą boleć.

  • To może akcje CD Projektu? Ale tak na ślepo? UWAGA!

Pieniądze niektórych parzą. A jednocześnie, gdy leżą po prostu na kontach bankowych, to realnie tracą na wartości. Co więc robić? Jak inwestować dając sobie potencjał zysków, ale jednocześnie unikając ryzyka wtopy i dużych strat? Czy da się na inwestycjach zarobić, ale jednocześnie nie narobić? No bo – umówmy się – realnie mało kto ma czas i ochotę na to, aby zdobywać wiedzę z obszaru inwestowania i ślęczeć godzinami analizując poszczególne klasy aktywów. Po prostu zarabiamy, odkładamy i chcielibyśmy by reszta działa się maksymalnie pasywnie – już bez naszego znaczącego zaangażowania.

Na szczęście istnieje taka łatwiejsza droga – inwestowanie w sposób pasywny z wykorzystaniem tzw. ETF-ów, o których już obszernie pisałem na blogu. A dzisiaj, jeszcze raz podsumuję ten temat w trakcie 2-godzinnego lajwa.